«Маленька хвороба – велика незручність»

Халюс вальгус – недуга, яким сьогодні страждає безліч жінок. Так називають випинання (кісточку на нозі) біля основи великого пальця, яка завдає не тільки косметичних незручностей, а й чимало інших проблем.

Сама назва захворювання перекладається з грецької як «відхилення великого пальця назовні». У нормі ступінь цього відхилення не перевищує 10 градусів. При першому ступені халюс вальгус воно становить 15 градусів, при другому – 20 градусів, при третьому – 30 градусів.

Халюс вальгус може зустрітися в будь-якому віці. Хворіють в переважній більшості випадків жінки. Основною причиною халюс вальгус є носіння взуття на високих підборах. При цьому розтягуються, а згодом і пошкоджуються зв’язки стопи. При цьому найбільше страждає великий палець. Також халюс вальгус вражає осіб, які займаються окремими видами спорту – ковзанярів, лижників, бігунів. Однак в основному страждають люди, які в силу роду занять багато часу проводять стоячи – продавці, кухарі, перукарі, домогосподарки. Хвороба тягнеться і прогресує роками, а за відсутності лікування може призводити до інвалідності.

лікування кісточок на ногах київ

Симптоми Халюс Вальгус

Спочатку підстава великого пальця починає відхилятися назовні. Нерідко на початкових стадіях халюс вальгус практично непомітний і не заподіює незручностей. Згодом у цьому місці на підошовній стороні стопи зростає хворобливе ущільнення («шишка»). Там же з’являються мозолі. Доводиться купувати взуття на розмір і навіть на два більше, щоб не натиралися ноги. Під час руху може виникнути різкий біль, оскільки на підставу великого пальця доводиться основне навантаження при ходьбі. Пацієнт починає щадити ногу, внаслідок чого стопа втягується всередину, а великий палець ще сильніше випинається назовні. З часом передній відділ стопи набуває викривлену форму. Біомеханіка скелета також змінюється і болі можуть розповсюджуватися на поперековий відділ хребта і тазостегнові суглоби.

Халюс вальгус неприємний не тільки і не стільки косметичними проблемами, скільки своїми ускладненнями. Деформація переднього відділу стопи, неправильний розподіл навантаження на стопу веде до розвитку хронічного запалення в суглобах, виникають артрози і бурсити. Порушується нормальне кровопостачання і трофіка кісткової тканини стопи, що може призвести до остеопорозу і остеомаляції (розм’якшення кісток).

Профілактика і лікування Халюс Вальгус

Однак незважаючи на все вищесказане, боротися з недугою можна і потрібно. Кожній жінці варто задуматися про профілактику халюс вальгус вже змолоду. У першу чергу необхідно боротися з плоскостопістю, яке створює сприятливі умови для деформації стопи. Особливу увагу необхідно приділити вибору взуття. Туфлі на високих підборах – це взуття свят та урочистостей, але жодною мірою не варіант для повсякденного носіння. Основним робочим варіантом повинні стати туфлі на низькому і середньому каблуці з широким мисом. Бажано також підібрати і використовувати правильні устилки-супінатори і прокладки для великого пальця. Туфлі без каблука, кросівки також створюють навантаження на зв’язковий апарат стопи, тому ними зловживати теж не варто.

Дуже корисні теплі ванночки для ніг в кінці дня. Бажано не менше трьох разів на тиждень займатися лікувальною фізкультурою для стоп, виконуючи хоча б мінімальну кількість вправ. Також можна застосовувати самомасаж стоп. Якщо всі вищенаведені заходи не надають належного ефекту, втома ніг в кінці робочого дня наростає і з’являється біль, варто задуматися про зміну роду діяльності.

Стадії халюс вальгус

Стадії халюс вальгус

Дуже часто жінки не надають значення халюс вальгус, вважають його такою собі незручністю і не звертаються з цього приводу за медичною допомогою. Час втрачається і захворювання доходить до такої стадії, коли профілактичні заходи втрачають ефективність і носіння будь-якого взуття перетворюється на катування. Тут уже доводиться думати про вибір методу лікування.

Основним методом ортопедичного втручання є операція. Видів оперативних втручань багато – є щадні методики, а в запущених випадках вдаються до більш травматичної кісткової пластики. Ефект операції хороший і дефект стопи, як правило, усунено. Операція має свій період відновлення, який може варіювати від декількох днів до року і більше. Іноді ногу доводиться фіксувати в гіпсовому чобітку до 1 місяця, а згодом довго носити спеціальне ортопедичне взуття, яке не відрізняється особливою модністю та вишуканістю. До того ж, за відсутності належного догляду за стопою, можливий рецидив захворювання.

 

Лікування халюс вальгус ударно-хвильовою терапією в доктора Петра Панчишина

Все вищесказане свідчить про те, що кісточку на нозі потрібно лікувати своєчасно і не допускати ситуацій, при яких операція стає вже неминучою необхідністю. На ранніх стадіях захворювання можна і потрібно застосовувати консервативні методи лікування. Одним з провідних напрямків у лікуванні халюс вальгус є ударно-хвильова терапія (УХТ). Застосування УХТ дозволяє швидко і надійно усунути больовий синдром, набряклість стопи, поліпшити кровопостачання і живлення тканин. Загальновідомий виражений репаративний (відновлювальний) ефект ударних хвиль. Ударно-хвильова терапія в лікуванні халюс вальгус зміцнює зв’язковий апарат і м’язи стопи, створюючи сприятливі умови для усунення деформацій і тим самим сповільнюючи прогресування халюкс вальгус.

Вже з перших сеансів лікування халюс вальгус ударно-хвильовою терапією у нас пацієнти відзначають поліпшення функції ходьби, значне зменшення болю і дискомфорту в стопах. Процедури добре переносяться та займають не більше 15 хвилин. Для курсу ударно-хвильової терапії при халюс вальгус в більшості випадків достатньо 4-5 процедур з інтервалом 1 раз на тиждень, проте в деяких випадках може знадобитися більш тривале лікування. Корекція лікування в кожній конкретній ситуації здійснюється індивідуально. Для найбільшого клінічного ефекту УХТ необхідно поєднувати з вищевказаними профілактичними заходами, особливо – підбором правильного взуття.

Більше новин